Det var oerhört länge sedan jag deltog i
tisdagstemat.
Men idag är det påsk på tapeten så här kommer mina påskbilder.

Vi har haft fint påskväder och njutit gärnet utav våran altan. Där kan vi sitta och dricka morgonkaffet i morgonrock utan att behöva hälsa på folk som går förbi på gatan. (På framsidan känns det konstigt att sitta i morgonrock.) Snön har smält i rasande fart dessa dagar och jag har fräknar på näsan.


Vi har haft påskmiddag hos oss och varit bortbjudna hos svärmor, så svärmor fick ett påskkort av Lillan.
Innan pojkarna kom hann vi äta en vuxenmiddag och prova att göra
potatistimbaler - ett recept jag hittade via
Monstermalla och velat prova länge men pojkarna skulle nog inte uppskatta dem och vi håller inte på och lagar flera olika rätter. Vi ska ändra lite på receptet och då återkommer jag med det om de blir bra. De vi gjorde smakade mest potatismos och alldeles för lite getost.

Förrätten var enkel men supergod - vi hade ju ändå getost. En superförrätt! Egentligen skulle det vara pinjenötter med det hade vi inga. Å hade vi haft det så hade dom nog varit så gamla att jag inte vågat använda dem sen jag
läste om pinjemun.

Den middagen åt vi ingen dessert, eller rättare sagt så ringde jag till min pappa och sa att han var tvungen att åka och köpa tårta åt sin sambo tills i skulle komma och dricka kaffe. :)
(Hon fyllde år så då ska man ju få tårta.)